راه های تربیت کودک ( مقابله با امپراطور خانگی )

رافائل رومانو ، روان شناس از دانشگاه برن معتقد است که دلیل اکثر مشکلات والدین امروز این است که آنها نمی توانند زندگی فرزندشان را درست برنامه ریزی کنند و برای آنها حدود معینی تعیین کنند. والدین سعی نمی کنند مثلا بگویند که آنها هم احتیاج به خواب و استراحت دارند ، در حالی که خیلی راحت می توانند تو چشم فرزندشان نگاه کنند و محکم و مصمم بگویند : من از امشب دیگه پهلوی تو نمی خوابم یا از امروز تو اجازه نداری وسط هفته تلویزیون تماشا کنی. یا در تولد 8 سالگی کادوی تو گوشی موبایل نخواهد بود. یا تو در وسط هفته اجازه نداری با دوستانت تا دیر وقت بیرون بمانی.

 

ماجرا در حقیقت از آن موقعی شروع می شود که کودک انتظار دارد که والدین شب تا صبح کنار تختواب او بمانند ، یا وقتی به خرید می روند هر چه که او می خواهد بخرند و اگر این کار را نکنند خودش را روی زمین پرت می کند ، گریه را سر می دهد و در این حالت کودک می خواهد والدین را وادار کند که برای آرام کردن او به خواسته او پاسخ مثبت بدهند.

 

واقعین این است که کودکان پر از انرژی هستند و برای غرغر کردن و گریه کردن ، انرژی کافی دارند ، در حالی که والدین در اثر استرس و فشارهای خانوادگی و اجتماعی انرژی و توان کمتری دارند.

بنا به تحقیقاتی که دیانالوین ، متخصص تعلیم و تربیت از کالج وی لوک بوستون انجام داده به این نتیجه رسیده که تهدیدهای کودکان ابتدایی آزار و گاهی خنده دار است ولی به مرور زمان تبدیل به مشکل بزرگی می شوند. مثلا بعضی از بچه ها تهدید می کنند که اگر شما آنچه من می خواهم را نکنی ( من تکالیفم را انجام نمی دهم) 12 درصد از بچه ها در طول یک روز 50 دفعه خواسته خودشان را تکرار می کنند و هنوز آن تمام نشده خواسته بعدی را عنوان می کنند .

خانم لوین معتقد است که حدود 99 درصد والدین در مقابل فشار و تهدیدهای فرزندشان مقاومت می کنند و یک درصدی که در مقایل تهدیدها مقاومت نمی کنند برای تبرئه خودشان می گویند که همیشه هم نمی شود نه خیر گفت.

والدین خوب و مسئول با توجه به مسئولیت های سخت تعلیم و تربیت و مشکلات شغلی که روزانه تحمل می کنند ، فوری عصبانی نمی شوند تعظیم نمی کنند آنها جایگاه خودشان را می شناسند و خونسرد و محکم تصمیم می گیرند و آن را راحت به زبان می آورند ، متاسفانه بعضی از والدین راه ساده تر را انتخاب می کنند و به جای نه پر دردسر ، می گویند باشد.

لورنس اشتاین برگ ، روان شناس از دانشگاه تمپل فیلادلفیا معتقد است که والدین امروز نیاز مبرمی به تفاهم با فرزندشان دارند و در حقیقت مشکل اصلی آنها ایجاد تفاهم با فرزندشان است و علت آن این است که والدین در اثر مشکلات جامعه امروز زیر فشار زیادی هستند و در نتیجه دائما دچار ناراحتی وجدان هستند که احتمالا آنها وظایف خودشان را به عنوان والدین درست انجام نمی دهند و به همبن دلیل برای جبران آن سعی می کنند خواسته های فرزندشان را تا جایی که توانایی انها می رسد برطرف کنند؛ به همین علت باعث می شود که فرزند آنها تبدیل به دیکتاتور خانوادگی شود. این بچه ها همه اعضاء خانواده را آزار می دهند ، لوس هستند. در حقیقت والدین این کودکان به جای آنکه آنها را تربیت کنند بی تربیت کرده اند.

نکته بسیار مهمی را نباید از نظر دور داشت و آن توافق والدین در مورد روش تربیتی است. والدین نباید هرگز مقابل فرزندشان در مورد تربیت و تنبیه فرزند جر و بحث کنند زیرا کودک خیلی راحت بعدا از این اختلاف سلیقه و روش سوءاستفاده می کند و گاهی با تمام کودکی والدین را علیه یکدیگر می شوراند.

تربیت صحیح

بنا به نظر متخصصین ، کودک احترام گذاشتن را از والدین می اموزند و اگر آنها به یکدیگر احترام بگذارند او هم یاد می گیرد به دیگران احترام بگذارد و او انتظار دارد به او هم به عنوان یک انسان احترام گذاشته شود. تعلیم و تربیتی که با احترام بین پدر و مادر و کودک و رعایت حقوق او به عنوان یک انسان همراه باشد صحیح است.

اطاعت خوب یا بد است ؟

والدین باید در تربیت فرزندشان تصمیم گیرنده اصلی باشند ولی نباید مثل دیکتاتورها رفتار کنند. والدین دیکتاتور کسانی هستند که فقط برای حرف خودشان ارزش قائلند. هدف این والدین این است که کودک باید خودش را با شرایط انها تطبیق بدهد و اطاعت کند ولی متاسفانه فرزندی که اینطور تربیت شود نمی تواند در جامعه امروز ، زندگی موفقیت آمیز و سالمی داشته باشد.

ورنر تئوله از دانشگاه کاسل آلمان در زمینه تعلیم و تربیت می گوید : روش تربیت که ریشه در احترام ، آزادی بیان و شناخت شخصیت فردی است در دراز مدت موفقیت آمیز است.

تجربه اشتباهات

والدین باید به فرزندشان اجازه دهند که او نتیجه اشتباهاتش را تجربه کند. برای مثال همه خانواده به شنا می روند وقتی باز می گردند مادر به بچه ها می گوید : وسایل شنا را از ساک در آورید و برای شستن بگذارید.آنها گوش نمی کنند ، در این حالت مادر نباید شخصا اقدامی کند ، او باید صبر کند و حتی اگر هم یک روز گذشت ، تا وقتی که خودشان متوجه شوند که لباس های داخل ساک بوی بد گرفته اند و روز بعد به خاطر اینکه لوازم شنا شسته نشده نمی توانند به شنا بروند.

نکته مهم این است که بچه نباید به خاطر اینکه لباس شنا را برای شستن نگذاشته از دیدن تلویزیون محروم شود ، چون این دو موضوع کاملا متفاوت هستند . تنبیه باید همیشه طوری برنامه ریزی شود که یک نکته آموزنده داشته باشد و باید کودک عواقب کارش را شخصا تجربه کند.

جان اووه روگه در کتابش با عنوان ( بچه ها به حد و مرز نیاز دارند ) می نویسد: اگر والدین برای آزادی فرزندشان محدودیتی تعیین می کنند باید روی حرفشان بایستند و هر روز حرفشان را عوض نکنند. کودکان خیلی خوب متوجه شک و تردید والدین می شوند و خیلی خوب متوجه می شوند که این نخیر ، نخیر واقعی است.

والدین کودک نما و کودکان بزرگ نما

متخصص علوم تربیتی ، پیتر استراک از دانشگاه هامبورگ آلمان می گوید: معمولا سه نسل را با هم می بینیم. کودک ، جوان و بزرگسال . متاسفانه در دنیای امروز نسل های متفاوت ، کمرنگ شده زیرا بزرگسالان اکثرا نمی خواهند بپذیرند که دیگر جوان نیستند. آنها سعی می کنند در مورد اشتباهات والدین خودشان با فرزندشان صحبت کنند د ر حالی که با این عمل احترام پدر بزرگ و مادر بزرگ را مورد سوال قرار می دهند و ضمنا خودشان را از مقام مسئولی پایین می آورند ؛ در این حالت فرزندشان در مقابل نظارت و راهنمایی های آنها مقاومت می کند و اگر برخلاف میلش باشد به والدین می گوید که آنها هم مثل مادر بزرگ و پدر بزرگ هستند و در حقیقت این درد دل به ضرر هر دو طرف است ؛ از طرف والدین این است که آنها جایگاه خودشان را تضعیف کرده اند ، و ضرر آن برای فرزندان این است که جوانان که جهت ورود به دوره بزرگسالی نیاز به یک الگو دارند دچار سردرگمی می شوند.

بنابراین بهتر است والدین اگر مشکلی با والدینشان دارند این مشکل را با خود آنها مطرح کنند و یا اگر جرات این کار را ندارند با یک مشاور و روان شناس درددل کنند تا به کمک او مشکل گذشته خود را حل کنند.

 

روزنامه همشهری شماره 4890- 1/05/88

 

/ 4 نظر / 20 بازدید
فریده

سلا همكار عزيز آقاي صمدي مبحث جالبي را عنوان كرديد. اما خيلي دوست دارم تا خدا يكي از اين امپراتوراي خانگي نصيبت كنه تا ببينم چطوري اين راهكارها را به كار ميبري. آقاي نوروزي را ببين با امپراتورش چطوري رفتار ميكنه.[قهقهه][قهقهه] كمي شوخي كردم. موفق باشي

علی نوروزی

سلام دوست عزیز من چیزی روی حرف بزرگترها نمی گم . فقط امیدوارم خیلی خیلی زود امپراتور خانگی نصیب بشه . التماس دعا

فریده

با سلام و ادب و احترام امشب كه بلرزيد دل و بغض و صدايت آرام روان گشت دلت سوي خدايت رفتي به در خانه ي آن قاضي حاجات ياد آر مرا ملتمس لطف و دعايت. [گل][گل] التماس دعا[گل][گل]

محمد

سلام . وبلاگت ديدن كردم . يه سري هم به وبلاگ من بزن و نظر بده . من طراح قالبم ، البته تو صفحه ي اصلي وبلاگم يك قالب بيشتر نمي ذارم ، بقيه ي قالبها رو بايد تو آرشيو وبلاگم ببيني. اومدي نظر يادت نره ها.باتشكر www.persianstyle.persianblog.ir