پروژه علمی چشم انداز تحول علمی ابتدایی ها ( جشنواره جابر بن حیان )

 

جشنواره جابر بن حیان از یک سوال علمی در ذهن بچه ها شروع می شود و این دانش آموزان مبتکر و تلاشگر با هدایت معلمین خود صفحه ی علم و تحقیقات را از ابتدا تا به انتها کارگردانی می کتد.

مطالعه و حضور در کتاب خانه و پرسش و پاسخ از اولیا و مسولین در مدرسه و بررسی موضوعی در اینترنت و جستجو در روزنامه و سایر منابع اطّلاعاتی شروعی جذاب و به یادماندنی برای این نونهالان علمی کشور است.

در طی چندین ماه این پروسه کار می شود و هر هفته توسط معلم رابط کار بررسی و نقاط ضعف و قوت طرح موشکافانه رصد می شود.

سوال باعث فرضیه شده و فرضیه همراه با مشاهدات علمی و دیگر مهارت های علمی ( نمونه ی این مهارت ها در کتاب علوم ابتدایی قبل از ورود به درس اول  مختصر و مفید معرفی شده است.) علوم مراحل تکنیکی علم را طی می کند.

در پایان می شود یک پروژه علمی که محصول نهای تفکرات علمی دانش آموز و رسیدن به دنیای پر رمز و راز سوال است.

در طی جریان این پروژه دانش آموز کلیه کارهای انجام یافته در طول هفته ها و ماه ها در دفترچه ای می نویسد و در کنار عکس های گرفته شده از روند رو به جلو طرح و سایر مستندات و دیگر اجزاء طرح ، آن را در یک تابلوی سه قسمتی ( سه تیکه ) می- چسباند و ان را در نمایشگاه در معرض نمایش و احیانا دفاع در برابر داوران قرار می دهد.

آری در آینده آموزش ابتدایی شاهد تحولات بزرگ و شگرف در سطح بین المللی خواهد بود و این میسر و محقق نخواهد شد مگر جز با تلاش شما معلمان دلسوز ابتدایی.

آمین.

/ 5 نظر / 318 بازدید
اسفندیاری

با سلام وآرزوی شادی از وب پربار خوبتان لذت بردم همواره راه موفقیت برا ی جویندگان نور باز است واز شما می آموزم که همواره در تلاش باشم. خدایتان یار باد

mehrazin

باسلام وآرزوي سلامتي وقبولي طاعات ممنون از حضور گرمتان.[گل][خداحافظ][گل]

mehrazin

مكار محترم سلام خسته نباشيد. سلام برعيد سعيد فطر. عيد سعيد فطرپيشاپيش بر شما مبارك باد][گل] بدرود اي ماه رحمت .عيد سعيد فطر مبارك باد «خداوندا، اينک با ماه رمضان وداع مي‌کنيم، همانند وداع با عزيزي که فراقش بر ما دشوار است و رفتنش ما را غمگين و گرفتار وحشت تنهايي مي‌کند؛ عزيزي که او را بر ما پيماني است که بايد آن را نگه داريم و حرمتي است که بايد آن را رعايت کنيم و (بر ما) حقي دارد که بايد آنرا ادا نماييم. پس، اکنون مي‌گوييم: بدرود اي بزرگترين ماه خداوندووقت ظهورآثار اعمال ماه رمضان و اعطاي پاداش عبادت آن، روز عيد است(دعاي45صحيفه سجاديه[گل][بدرود][گل

اعظم زارع

با سلام همکار گرامی من هم در چشنواره حضور داشتم . واقعا جالب بود .به خصوص مسابقه ای که در روز دوم اجرا شد. پاینده باشید.

ریحانه داود ابادی

من یکی از کسانی هستم که پروژه ی ما به استان رسید و من خیلی خوش حالم مایک روز به خیابان نبرد برای تقدیر رفتیم خبر نگار هایی که در ان جا حضور داشتند گفتند که همان روز در اخبار جوانه ها نشان میدهد ولی این گونه نشد لطفا رسیدگی شود ریحانه از دبستان جلایی پور