بازی blokus

 

بلاکاس(به انگلیسی: Blockus)‏ یک بازی استراتژی انتزاعی است. این بازی بصورت ۲ الی ۴ نفره انجام می‌شود. برنارد تاویتیان این بازی را ابداع نموده و اولین بار سال ۲۰۰۰ توسط کمپانی فرانسوی سکویا منتشر شده است.

نجوه ی بازی :

قوانین بازی همهٔ انواع بلاکاس به شرح زیر است:

  • ترتیب بازی بر مبنای رنگ‌ها است: ابتدا آبی بازی را شروع می‌کند و پس از آن زرد، قرمز و سبز.
  • اولین قطعهٔ هر رنگ در یکی از گوشه‌های تخته گذاشته می‌شود. سپس قطعات جدید باید به نحوی بر روی تخته قرار گیرند که حداقل یک گوشهٔ آنها با قطعات همرنگ قبلی در تماس بوده و هیچ وجهی از آن دو در تماس نباشند.
  • هنگامی که بازیکنی نتواند قطعه‌ای را بر اساس قوانین در تخته جای دهد، نوبت خود را به نفر بعدی می‌دهد. هنگامی که هیچ بازیکنی نتواند قطعهٔ جدیدی در تخته بگذارد، بازی تمام می‌شود.

 

انواع بلاکاس

  • بلاکاس کلاسیک
  • بلاکاس دو نفره
  • بلاکاس مثلثی
  • بلاکاس بزرگ

بلاکاس کلاسیک بر روی یک تخته مربعی شکل با ۲۰ سطر و ۲۰ ستون (در مجموع ۴۰۰ مربع) انجام می‌شود. جمعاً ۸۴ قطعهٔ بازی بصورت ۲۱ شکل در ۴ رنگ آبی، زرد، قرمز و زرد وجود دارند.

امتیاز دهی :

پس از پایان بازی، امتیازدهی بر مبنای قطعاتی که بازیکن در تخته نگذاشته‌است، انجام می‌شود. بازیکن به ازای هر مربع ۱ امتیاز از دست می‌دهد. اگر بازیکن تمام قطعات خودش را در تخته گذاشته باشد، اگر آخرین قطعهٔ او تک‌مربع باشد، +۲۰ امتیاز می‌گیرد، در غیر اینصورت +۱۵ امتیاز می‌گیرد.

منبع : سایت ویکیپدیا

/ 3 نظر / 99 بازدید
بابا نان داد - گشتي

[گل]&&&&&با سلام خدمت دوستان و همکاران گرامی&&&&&&&&[گل] [گل]*^*^*^*^*^*قابل توجه تمامی همکاران*^*^*^*^*^*^[گل] [گل]************جهت دریافت اطلاعات بیشتر...*************[گل]

فریده

سلام و عرض ادب[گل] خسته نباشید و خدا قوت ممنون از معرفی بازیهای خوب فکریتان [گل]

بابا نان داد-گشتي

بازي شروع شد،همه با هم "كلاغ پر" از روي بام خانه ما هم كلاغ پر چندي ست روي ماه خدارا نديده ايم از روي عرش پاك خدا هم كلاغ پر غم هست و هر سكوت نه معناي دلخوشي ست از عمق لرز پشت صدا هم كلاغ پر آلودگان به خواب!اميدي هنوز هست از ذهن هاي توي كما هم كلاغ پر ابهام ها پرند و هوا مه گرفته است از روي فكر هاي رها هم كلاغ پر هركس مقام و جاه ندارد،نه كوچك است از بين قشر بي سروپا هم كلاغ پر ما لايق هواي پر از شك نبوده ايم ازبين لايه هاي هوا هم كلاغ پر آي...اي اله صبر كه بالا نشسته اي از روي خشم ناب شما هم كلاغ پر