غدیر چشمه ی زلال امامت در پرتو مهدویت (عج)

حضرت مسیح (ع) در این روز شمعون الصفا را وصی خود قرار داد.

حضرت سلیمان (ع) بر جانشینی آصف بن برخیا در این روز گواهی گرفت. در این روز خداوند حضرت ابراهیم (ع) را از آتش نمرود نجات داد و کشتی نوح در این روز به ساحل نجات رسید.

در این روز خداوند توبه ی حضرت آدم (ع) را پذیرفت و در این روز حضرت موسی (ع) بر ساحران قصر فرعون پیروز گردید.

 

 

غدیر روز تبریک گفتن روز بخشش و ارمغان غدیر روز افزونی درود فرستادن بر محمد وآل محمد .

غدیر است که دعا در ان مستجاب می گردد.

غدیر روزی که خداوند به وسیله ی آن دید را کامل ساخت.

 

فضایل هفتگانه ی حضرت علی (ع) در هفته ی غدیر

 

19 ذی حجه : ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) به فرمان خداوند از امتیازاتی است که رسول مکرم (ص) بر آن فخر می کرد. بر این پیوند پر میمنت فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند.

 

20 ذی حجه : خلافت حضرت علی (ع) با ایراد اولین خطبه در مسجد مدینه پس از 25 سال سکوت اغاز شد و شامل نکات برجسته ای است که به پاره ای از آنها اشاره می شود:

مسولیت در برابر امر خطیر خلافت

تحکیم وحدت و دوری از اختلاف

سفارش به تقوی و صراط مستقیم

احقاق حقوق پایمال شده ی مسلمین

 

21 ذی حجه : حضرت علی (ع) در رکوع نماز ، انگشتر خویش را به سائل عطا فرمود و جبرئیل این پیام را آورد:

ای محمد : بخوان ! فقط سرپرست شما خدا و رسول اوست و کسانیکه با ایمان به خدا نماز به پا داشتند و در حال رکوع صدقه دادند. ( سوره مائده -55)

 

شام 23 ذی حجه : رویداد سیر فضایی حضرت علی (ع) هم چون سلیمان نبی در بساط با جمعی از مدینه تا عار اصحاب کهف از فضایلی است که داستان شگفت انگیز آن در کتب فریقین آمده است.

 

24 ذی حجه : پیمان برادری رسول اکرم (ص) با امیر المومنین علی (ع) را مورخین چنین آورده اند :

با نزول آیه ی اخوت : ( سوره حجرات – 10 ) پیامبر عده ای از اصحاب را بنابر درجه اهتبارشان با یکدیگر برادر خواند و علی (ع) را برای خود نگه داشت و دست او را بلند نموده و فرمود : این برادر من در دنیا و آخرت است.

 

24 ذی حجه : جریان مباهله با نصارای نجران رخدادی عظیم در تاریخ اسلام است. قرآن کریم در این باره می فرماید : بیاید تا بخوانیم فرزندان و زنان و نفسهایمان را با یکدیگر. ( آل عمران – 59 ) همراهی علی (ع) با پیامبر (ص) در این مباهله نهایت فضل و رتبه ی او را می رساند زیرا خداوند او را نفس و جان پیامبر (ص) معرفی می کند.

 

25 ذی حجه : حضرت علی ( ع) با سه روز روزه گرفتن غذای خود را به مسکین و یتیم و اسیر می بخشد و با اب افطار می نماید. ( به نقل از برخی روایات افطار نمی نماید و ... )و به افتخار این ایثار ، جبرئیل با ابلاغ تهنیت بر چنین اهل بیتی سوره ی هل اتی ( انسان ) را در شاه آن حضرت بر پیامبر (ص) نازل کرد.

این فضیلت نیز همانند دیگر فضایل مورد اتفاق مذاهب اسلامی است.

 

منابع : کشف اللغمه – تقویم المحسنین تفسیر ثعلبی – مجمع البیان

وقایع الشهور بیرجندی- نهج البلاغه خطبه 16 ابن ابی الحدید - اختیارات

 

/ 9 نظر / 16 بازدید
علی نوروزی

سلام همکار گرامی احمممممممممد عزیز خورشید شکفته در غدیر است علی باران بهار کویر است علی بر مسند عاشقی شهی بی همتاست بر ملک محمدی امیر است علی عید غدیر خم بر شما و تمامی بازدیدکنندگان عزیز مبارک باد [گل][هورا][گاوچران]

فریده

سلام همکار خوب غزیز ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان بر شما و همه ی عاشقانش تسلیت باد.[گل]

نوروزی

سلام همکار عزیز بابت تأخیر خیلی عذر می خواهم امیدوارم که ما رو ببخشید .

غلامی

سلام ... سفید یه خورده به فکر خودت باش زودتر اقدام کن خیلی زود دیر می شود ... یاد با هم بودن ها بخیر ... دلم برات یه ذره شده ...

غلامی

یاد و خاطره ی سفر به اصفهان بخیر [دلقک][گل]

غلامی

الهی پیر شی ننه الهی سفید بخت بشی مادر آخ ببخشید اشتباه شد . ×شیرینی کارت ژایان خدمت فراموش نشود با آژانس بفرست محل کارم × علی می گه من زنده ام تو چطور؟[ماچ][خجالت]

فریده

[گل][گل][گل]سلام و عرض ادب تورو خدا این یه کم به این وبلاگ بیچاره برس حرف و نصیحت آقای غلامی رو هم گوش کن[نیشخند] ببخشید فضولی کردم و نظرات همکارا رو خوندم با اجازه[هورا][گل][هورا][گل]

فریده

راستی ما هم از اون شیرینی ها که فرستادی امامت می خواهیم. [نیشخند][گل][خوشمزه]

نوروزی

سلام همکار گرامی سلام بر تو ای پیامبر خدا، ای بهترین مخلوق ، ای محبوبی که رحمهٌ لِِلعالمینی، سلام بر رئوف ترین و عزیزترین خلق خدا. میلاد آخرین پیامبر رحمت بر تمامی مسلمانان مبارک باد[گل][گل]